Włóczkowe Różności - opisy

Sweter Listopad - opis 


Sweter w rozmiarze L, na wysokiego i raczej szczupłego mężczyznę, z podkrojem w serek, robiony raglanem od góry, bezszwowo.
Wymiary po zrobieniu, upraniu i wysuszeniu „na płask” (bez blokowania szpilkami):
Długość pleców – 65 cm
Szerokość przodu pod pachami – 54 cm
Długość rękawa (od pachy do końca ściągacza) – 55 cm

Wzór: pionowe pasy z prawych i lewych oczek szerokości 5.5 cm, na wysokości piersi przeplotka pasów dla przełamania monotonii wzoru.
Ściągacze tułowia i rękawów podwójne (2op, 2ol).
Podkrój wykończony plisą robioną wzorem francuskim.

włóczka: Trekking (XXL) firmy Zitron (75% New Wool, 25% Nylon) 4 ply, 100g=420m, kolor nr 450
druty:
ściągacze -  3.0 okrągły na żyłce na tułów i 3.0 skarpetowe na rękawy
tułów -  3.5 na okrągły na żyłce i 3.5 skarpetowe na rękawy


próbka wzoru: 20o.= 9cm

oznaczenia:
ob – oczko brzegowe
op – oczko prawe
ol – oczko lewe
n  - narzut
M - marker

Nabrać na druty 3.5, okrągłe na żyłce, 64o. i przerobić rząd na prawo umieszczając markery „M” przy oczkach skosów raglanu:
2op, M, 2op, M, 14op, M, 2op, M, 24op, M, 2op, M, 14op, M, 2op, M, 2op = 64o.

Pasy wzory z prawych i lewych oczek mają przechodzić płynnie z tułowia na rękawy załamując się na linii raglanu. Poszczególne pasy mają po 10 oczek, więc w trakcie posuwania się robótki i dobierania oczek na linii raglanu trzeba pilnować, by zmieniać oczka po uzyskaniu każdej dziesiątki.
Na początku  nabrane i podzielone markerami oczka należy przerabiać dodając narzuty przy linii raglanu przed i za markerami:
1 rząd – 1ob, 1ol, n, M, 2op, M, n, 7ol, 7op, n, M, 2op, M, n, 7op, 10ol, 7op, n, M, 2op, M, n, 7op, 7ol, n, M, 2op, M, n, 2ol

2 rząd i pozostałe parzyste przerabiać oczka jak schodzą z druta, narzuty przerabiając jako oczka przekręcone prawe lub lewe, w zależności od tego jaki pas przerabiamy.

Przerabiać kolejne rzędy nieparzyste dodając oczka na liniach raglanu w co 2 rzędzie.
Na podkrój w serek  należy dobierać oczka zaraz za oczkiem brzegowym w co 4 rzędzie nieparzystym.

Przerabiać do osiągnięcia równej liczby oczek na plecach i obu przodach, wtedy połączyć oba przody i od tego momentu przerabiać dalej w okrążeniach, wciąż  dodając oczka przy liniach raglanu.
Po uzyskaniu 96 oczek na przodzie i tyle pomiędzy liniami raglanu należy odłożyć na druty pomocnicze oczka przeznaczone na rękawy.
Oczka z linii raglanów dzielić na pół włączając jedno w oczka rękawa i jedno w oczka przodu (lub tyłu). W wyniku tego przód i tył powinny mieć po 98 oczek, a rękawy po 88 oczek.
Dodać pod pachami po 12 oczek tak, by uzyskać dwa pełne pasy pod pachami i by wzór  naprzemiennych pasów zamknął się po obwodzie.
Teraz powinno być 22 pasy po 10 oczek na całym obwodzie swetra.
Przerabiać na okrągło 3 rzędy.
Teraz kolej przeplatankę pasów – oczka prawe przerabiać jako lewe i na odwrót  przez 5 okrążeń. Następnie zamienić oczka i zrobić kolejne 12 rzędów (powinno uzyskać się 5.5 cm na wysokość). Znów zamienić oczka i przerobić 5 rzędów.
Po tych rzędach następuje ostatnia zmiana oczek z prawych na lewe i dalej przerabiamy w okrążeniach bez jakikolwiek zmian.
Po osiągnięciu 55 cm, mierząc od podkroju szyji z tyłu robótki, zmienić druty na 3.0 i przerobić kolejne 9 cm podwójnym ściągaczem.
Po uzyskaniu 65 cm całości zakończyć robótkę zamykając oczka naprzemienne: 2 o na prawo, 2 na lewo, według tego jak schodzą z druta.

Rękaw
Przełożyć oczka odłożone na drucie pomocniczym, na druty skarpetkowe 3.5mm dobierając 12 oczek pod pachą i rozkładając je pomiędzy 4 druty – otrzymamy 100 oczek, znaczy 4 razy po 25oczek. Zaznaczyć środek rękawa pod pachą i przerobić w okrążeniach 5 rzędów.
W kolejnym rzędzie zebrać (przerobić dwa oczka razem) symetrycznie względem zaznaczonego środka rękawa, po jednym oczku z każdej strony.
Następnie przerabiać dalej zbierając po jednym oczku po obu stronach zaznaczenia (w sumie 2 oczka w okrążeniu), co 5 cm.
Po zrobieniu 45 cm rękawa, licząc od pachy, powinnyśmy otrzymać 62 oczka. Jako, że na ściągacz mankietu potrzebne jest 48 oczek, na długości kolejnych 3 cm należy zebrać 14 oczek – po pierwszym centymetrze zbieramy w rzędzie równomiernie 4 oczka, po drugim kolejne 4, a ostatnie 6 oczek zbieramy po 3 centymetrze.
Na drutach powinno być 48 oczek.
Zmieniamy druty na 3mm i przerabiamy w okrążeniach podwójnym ściągaczem kolejne 7 cm, aż do uzyskania 55 cm długości rękawa. Zakończamy oczka w podobny sposób jak oczka ściągacza tułowia.

Drugi rękaw robimy analogicznie.

Plisa dekoltu:
Na wykończenie podkroju szyji nabieramy 8 oczek i przerabiamy je ściegiem francuskim na potrzebną długość. Plisę przyszywamy.

pasy prawych i lewych oczek rozchodzące się symetrycznie
na tulów i rękaw względem linii raglanu
przeplotka pasów na wysokości piersi
plisa dekoltu wykonana wzorem francuskim


podróże wiewiórki