czwartek, 17 grudnia 2009

forma

"Charakter rodzi się z wypracowanych nawyków. Kogokolwiek byś nie udawał, byle wystarczająco konsekwentnie, tym się w końcu staniesz. To odróżnia nas od zwierząt i istot niższych, ich Forma pochodzi zawsze z zewnątrz, same nie są w stanie się zmienić."

Jacek Dukaj "Inne Pieśni"

2 komentarze:

  1. Jakoś nie jestem przekonana...

    OdpowiedzUsuń
  2. "Inteligencja pozwala świadomie wybierać zmiany ku większemu przystosowaniu". Hm... Jak czytam słowa Dukaja, to aż mnie elektryzuje... Przeczytałam tylko "Perfekcyjną niedoskonałość", która mnie zachwyciła (jest dla mnie niewysłowioną przyjemnością czytać inteligentne SF), ale tam właśnie było coś podobnego, że człowiek jest na takim etapie rozwoju, który pozwala mu się zmieniać, a więc iść w górę progresu. A im wyższy stopień rozwoju, tym więcej możliwości dokonywania zmian siebie samego.

    I jeszcze jeden cytat z "Perfekcyjnej", jeden z moich ulubionych: "Lodowe ciasto było mdląco słodkie. De la Roche nie chciału psuć sobie humoru i postanowiłu lubić ciekłą słodycz. Postanowiłu - lubiłu. Oblizując wargi, nałożyłu sobie drugą porcję".

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)