niedziela, 28 lutego 2010

una bella giornata

Buon giorno, una bella giornata* czyta się miękko i radośnie.
Słoneczne dni wypełnione zapachami i smakami. Pochwała prostoty życia i kuchni włoskiej - "Bella Toskania" F. Mayes to przyjemna lektura, która może zaszczepić jeśli nie miłość, to na pewno ciekawość do Toskanii.
Umiejętnie przeplecione ze sobą fragmenty osobiste i opisy różnych regionów Italii sprawiają, ze lektura nie tylko nie nuży, ale sprawia, że chcemy wiedzieć więcej. Lub może nawet więcej zobaczyć. Zabytki, muzea, senne miasteczka z kościołami wypełnionymi sztuką tak wszechobecna, ze oddycha się nią bez przerwy prawie. A wszystko to przeplecione przepisami na różne smaczności rodem prosto z Italii, niezbyt wymyślne, dostępne dla każdego chętnego do spróbowania swych sił.
Pasta al limone, risotto primavera, orecchiette z zieleniną - nazwy te brzmią w moich uszach jak zaklęcia.
Prozę pani Mayes czyta się łatwo i przyjemnie w przyjemny sposób przyswajając masę wiadomości na temat win, zabytków, zwyczajów i kuchni poszczególnych regionów.

Dzięki jej książkom ("Pod słońcem Toskanii" i "Bella Toskania") tytułowa Toskania znalazła się na mojej liście Miejsc do Odwiedzenia.

" Chianti, Brunello i Vino Nobile - te trzy najznakomitsze wina toskańskie mają wspólny charakterystyczny - szlachetny i esencjonalny - smak winogron. Poza tym są różnice, których niekończące się odcienie Toskańczycy mogą omawiać do późnej nocy. Vino Nobile zaczęli wytwarzać w czternastym wieku, więc mieli dość czasu, żeby je dobrze poznać. Ale nazwa toskańskich winogron sangiovese świadczy, że produkcja wina zaczęła się w znacznie dawniejszych czasach - pochodzi od sanguis, po łacinie "krew" i Jove, Jowisz; razem krew Jowisza. Miejscową odmianę sangiovese nazywają tu Prugnolo gentile, delikatne śliweczki.
Wjeżdżamy w długi szpaler wysokich cyprysów, pod którymi strada bianca, biała szosa, jest jak tunel. Jedziemy przez smugi bladozielonego światła padającego ukośnie spomiędzy tych drzew. Ed tylko przytakuje, kiedy mu przypominam co napisał o świetle Octavio Paz:" Światło to czas myślący o sobie". Trafnie i zarazem nietrafnie."
Frances Mayes "Bella Toskania"

*) Buon giorno, una bella giornata - (wł.) dzień dobry, piękny dzień

2 komentarze:

  1. Buon giorno, Wiewiórko, dziś jest una bella giornata :-) słonecznie i błękitno, i tylko czekać, aż się dokoła zazieleni. Życzę Ci, by już niedługo przyszła wiosna, i zrobiło się ciepło i optymistycznie chociaż trochę tak, jak w Toskanii :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Buon giorno, Wiewiórko, i u mnie dzisiaj jest una bella giornata :-) mam nadzieję, że kiedy odwiedzisz Toskanię, przywieziesz z niej nie tylko kolekcję wspomnień i specjałów, ale i ciekawe przepisy :D :P

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)