sobota, 29 stycznia 2011

katedralne mroki

kontrkatedra oliwska - widok z ołtarza ku organom
Lubię mroczne, gotyckie kościoły.
Mają w sobie dostojeństwo i tajemnicę, niedostępną śmietankowym wnętrzom większości barokowych i rokokowych świątyń, które przypominają bardziej bombonierki ze słodyczami niż miejsce misterium.
Kontrkatedra oliwska jest gotycka. Mimo, że przebudowywana, obdarzona białymi ścianami i koszmarnym sklepieniem prezbiterium z chmurami przypominającymi odwróconą miskę bitej śmietany, dalej ma w sobie mroczny charakter tajemniczej świątyni.
kontrkatedra oliwska - stalle

3 komentarze:

 1. Podobają mi się te zdjęcia, są ciekawe ze względu na grę cienia i światła. To pierwsze wygląd tak, jakby światło bawiło się z cieniem ukrytym za łukami, i "naśladuje" kształt tych łuków na filarach :-) To drugie zdjęcie jest bardziej tajemnicze, chociaż ja bym je jakoś inaczej wykadrowała, albo spróbowała podejść bliżej. Wygląda jakby na tych oświetlonych fragmentach malowideł, otoczonych ciemnością, ożywały postaci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tym podejściem bliżej był problem, bo stalle są w prezbiterium, trzeba by władować się na ołtarz, a tam raczej się nie wchodzi. miałam aparat ze stałoogniskowym obiektywem, więc nie mogłam zrobić zooma, a zdjęcie i tak trochę przycięłam.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia Wiewióreczko! :))) Bardzo lubię gotyckie kościoły, podobnie jak Ty uważam, że mają w sobie strzelistą wzniosłość ku Tajemnicy i piękną grę światła i cienia. Światło tym piękniejsze, że cienia jest jakby więcej, i kiedy zjawia się światło, to jest to spektakularne! :))) Podoba mi się, jak złapałaś ten moment!

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)