środa, 28 września 2011

Sweter Listopad - opis wykonania

Po pokazaniu na blogu swetra Listopad kilka osób poprosiło mnie o rozpisanie tego wzoru. Mimo, że nigdy tego nie robiłam spróbowałam opisać dokładnie sposób na zrobienie tego swetra. Jako, że moje notatki przy produkowaniu go ograniczyły się tylko do rozliczenia początku robótki, opis nie jest zapisem kolejnych rzędów. niemniej jednak starałam się dokładnie opowiedzieć sposób wydziergania Listopada. Mam nadzieję, ze osoby zainteresowane nie będą miały wielkich trudności w zrozumieniu opisu. W razie jakichkolwiek wątpliwości służę pomocą na miarę moich możliwości. E-mail do mnie można znaleźć w bocznym menu.


Sweter Listopad - opis 


Sweter w rozmiarze L, na wysokiego i raczej szczupłego mężczyznę, z podkrojem w serek, robiony raglanem od góry, bezszwowo.
Wymiary po zrobieniu, upraniu i wysuszeniu „na płask” (bez blokowania szpilkami):
Długość pleców – 65 cm
Szerokość przodu pod pachami – 54 cm
Długość rękawa (od pachy do końca ściągacza) – 55 cm

Wzór: pionowe pasy z prawych i lewych oczek szerokości 5.5 cm, na wysokości piersi przeplotka pasów dla przełamania monotonii wzoru.
Ściągacze tułowia i rękawów podwójne (2op, 2ol).
Podkrój wykończony plisą robioną wzorem francuskim.

włóczka: Trekking (XXL) firmy Zitron (75% New Wool, 25% Nylon) 4 ply, 100g=420m, kolor nr 450
druty:
ściągacze -  3.0 okrągły na żyłce na tułów i 3.0 skarpetowe na rękawy
tułów -  3.5 na okrągły na żyłce i 3.5 skarpetowe na rękawy


próbka wzoru: 20o.= 9cm

oznaczenia:
ob – oczko brzegowe
op – oczko prawe
ol – oczko lewe
n  - narzut
M - marker

Nabrać na druty 3.5, okrągłe na żyłce, 64o. i przerobić rząd na prawo umieszczając markery „M” przy oczkach skosów raglanu:
2op, M, 2op, M, 14op, M, 2op, M, 24op, M, 2op, M, 14op, M, 2op, M, 2op = 64o.

Pasy wzory z prawych i lewych oczek mają przechodzić płynnie z tułowia na rękawy załamując się na linii raglanu. Poszczególne pasy mają po 10 oczek, więc w trakcie posuwania się robótki i dobierania oczek na linii raglanu trzeba pilnować, by zmieniać oczka po uzyskaniu każdej dziesiątki.
Na początku  nabrane i podzielone markerami oczka należy przerabiać dodając narzuty przy linii raglanu przed i za markerami:
1 rząd – 1ob, 1ol, n, M, 2op, M, n, 7ol, 7op, n, M, 2op, M, n, 7op, 10ol, 7op, n, M, 2op, M, n, 7op, 7ol, n, M, 2op, M, n, 2ol

2 rząd i pozostałe parzyste przerabiać oczka jak schodzą z druta, narzuty przerabiając jako oczka przekręcone prawe lub lewe, w zależności od tego jaki pas przerabiamy.

Przerabiać kolejne rzędy nieparzyste dodając oczka na liniach raglanu w co 2 rzędzie.
Na podkrój w serek  należy dobierać oczka zaraz za oczkiem brzegowym w co 4 rzędzie nieparzystym.

Przerabiać do osiągnięcia równej liczby oczek na plecach i obu przodach, wtedy połączyć oba przody i od tego momentu przerabiać dalej w okrążeniach, wciąż  dodając oczka przy liniach raglanu.
Po uzyskaniu 96 oczek na przodzie i tyle pomiędzy liniami raglanu należy odłożyć na druty pomocnicze oczka przeznaczone na rękawy.
Oczka z linii raglanów dzielić na pół włączając jedno w oczka rękawa i jedno w oczka przodu (lub tyłu). W wyniku tego przód i tył powinny mieć po 98 oczek, a rękawy po 88 oczek.
Dodać pod pachami po 12 oczek tak, by uzyskać dwa pełne pasy pod pachami i by wzór  naprzemiennych pasów zamknął się po obwodzie.
Teraz powinno być 22 pasy po 10 oczek na całym obwodzie swetra.
Przerabiać na okrągło 3 rzędy.
Teraz kolej przeplatankę pasów – oczka prawe przerabiać jako lewe i na odwrót  przez 5 okrążeń. Następnie zamienić oczka i zrobić kolejne 12 rzędów (powinno uzyskać się 5.5 cm na wysokość). Znów zamienić oczka i przerobić 5 rzędów.
Po tych rzędach następuje ostatnia zmiana oczek z prawych na lewe i dalej przerabiamy w okrążeniach bez jakikolwiek zmian.
Po osiągnięciu 55 cm, mierząc od podkroju szyji z tyłu robótki, zmienić druty na 3.0 i przerobić kolejne 9 cm podwójnym ściągaczem.
Po uzyskaniu 65 cm całości zakończyć robótkę zamykając oczka naprzemienne: 2 o na prawo, 2 na lewo, według tego jak schodzą z druta.

Rękaw
Przełożyć oczka odłożone na drucie pomocniczym, na druty skarpetkowe 3.5mm dobierając 12 oczek pod pachą i rozkładając je pomiędzy 4 druty – otrzymamy 100 oczek, znaczy 4 razy po 25oczek. Zaznaczyć środek rękawa pod pachą i przerobić w okrążeniach 5 rzędów.
W kolejnym rzędzie zebrać (przerobić dwa oczka razem) symetrycznie względem zaznaczonego środka rękawa, po jednym oczku z każdej strony.
Następnie przerabiać dalej zbierając po jednym oczku po obu stronach zaznaczenia (w sumie 2 oczka w okrążeniu), co 5 cm.
Po zrobieniu 45 cm rękawa, licząc od pachy, powinnyśmy otrzymać 62 oczka. Jako, że na ściągacz mankietu potrzebne jest 48 oczek, na długości kolejnych 3 cm należy zebrać 14 oczek – po pierwszym centymetrze zbieramy w rzędzie równomiernie 4 oczka, po drugim kolejne 4, a ostatnie 6 oczek zbieramy po 3 centymetrze.
Na drutach powinno być 48 oczek.
Zmieniamy druty na 3mm i przerabiamy w okrążeniach podwójnym ściągaczem kolejne 7 cm, aż do uzyskania 55 cm długości rękawa. Zakończamy oczka w podobny sposób jak oczka ściągacza tułowia.

Drugi rękaw robimy analogicznie.

Plisa dekoltu:
Na wykończenie podkroju szyji nabieramy 8 oczek i przerabiamy je ściegiem francuskim na potrzebną długość. Plisę przyszywamy.

pasy prawych i lewych oczek rozchodzące się symetrycznie
na tulów i rękaw względem linii raglanu
przeplotka pasów na wysokości piersi
plisa dekoltu wykonana wzorem francuskim


13 komentarzy:

 1. Z bliska jeszcze ładniejszy.
  Szkoda ,że nie robię na drutach...

  OdpowiedzUsuń
 2. Sweter śliczny, a w kolorach się zakochałam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jesteś kochana ! Bardzo Ci dziękuję ! Niech Ci niebiosa wynagrodzą Twój trud. Jestem Ci niezmiernie wdzięczna :-). Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci dobra wszelkiego. Elżbieta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jasna - zawsze można nadrobić "nierobienie" na drutach ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. kachazet - dziękuję, cieszę się, że Ci się spodobał.
  Co do koloru to w naturze sweter jest trochę ciemniejszy - tak jak na zdjęciach kolory na nim wyglądają tylko w ostrym słońcu - a normalnie są głębsze, ciemniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Elżbieto - mam nadzieję, ze opis będzie pomocny, a sweter będzie się dobrze nosił. Jeśli będziesz miała jakieś problemy z opisem to pisz, postaram się powyjaśniać wątpliwości jak będę umiała najlepiej.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Matkotyjedyna, jeszcze mnie namówisz do robienia na drutach ???!!!:-)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale u Ciebie... ciemno! Przerabiasz wygląd bloga? ;-) no ale przynajmniej jest więcej miejsca :-) Jeśli chodzi o sweter, to ja nie przepadam za taką kolorystyką. Kiedyś miałam fazę na brązy, ale potem przestałam je lubić, szczególnie, jeśli są dominujące. W każdym razie jeśli mam coś brązowego, to łączę je z wyrazistymi kolorami, takimi z większą energią.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję Ci bardzo, zaczęłam właśnie przygodę z Listopadem ;). Napisałaś czytelnie, mam nadzieję, że wydziergam :) Pozdrawiam ciepło, Elżbieta.

  OdpowiedzUsuń
 10. Miriel - no tak, umknęło mi, sorry :)

  Ten sweter nie jest brązowy - zdjęcia jakoś rozjaśniły kolory, w naturze wydaje się być bardziej grafitowo-śliwkowy, w każdym razie ciemny.
  Ja lubię brązy, ale mało ich noszę.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki :-) Pozdrawiam serdecznie ^^.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)