środa, 9 listopada 2011

szalik Wielokropek skończony

Kolejny prezent gwiazdkowy skończony - szalik Wielokropek, a raczej Wiele Kropek ;)
Tym razem jest dwustronny, w dwóch kolorach, ozdobiony kropkami z pojedynczych oczek przetykanych na zasadzie żakardu.
Powstał z włóczki Regia Silk (55% Merino, 25% Nylon, 20% Jedwab)- miękkiej i przyjemnej dla skóry - na drutach 3.0mm, z dwóch kolorów: szarostalowego i stonowanego granatowego. Zużyłam 80 gram, szalik ma długość 90 cm a szerokość 15cm.

edycja - jak to jest zrobione?

Jako, że kilka osób spytało się mnie o sposób jakim zrobiony jest ten szalik, postanowiłam dodać tu krótki opis. Nie jest on profesjonalny, ale mam nadzieję, że będzie pomocny.
Szalik robiłam go na bazie ściągacza, który w domu określany był jako “ściągacz z dziurą w środku”.
Robi się go tak:
Pracujemy z dwoma kłębkami na raz.
Nabieramy oczka kolorem nr1 i pierwszy rząd przerabiamy pojedynczym ściągaczem. W następnym rzędzie dołączamy kolor nr 2 i przerabiamy oczka naprzemiennie: prawe kolorem nr1, a lewe kolorem nr2. Nitki prowadzimy “w środku” robótki, znaczy jak robimy prawe oczko to z tyłu, a jak lewe to z przodu.
Kolejne rzędy przerabiamy oczka tak, jak schodzą z druta i według koloru, którym były robione. Po kilku rzędach pojawia się wolna przestrzeń pomiędzy warstwami robótki, owa "dziura".
Jako, że przy dużych powierzchniach robótka może się zbytnio rozwarstwiać, wprowadziłam kropeczki, które uzyskuje się zamieniając kolor pojedynczych oczek. Można oczywiście wrabiać bardziej skomplikowane wzorki, na przykład takie, jak w norweskich swetrach.
Przy nabieraniu oczek należy koniecznie pamiętać, że robótka jest dwa razy węższa niż próbka zrobiona wzorem pończoszniczym, bo oczka dzielą się pomiędzy dwie warstwy.
Jeśli nie będziemy używać dwóch różnych kolorów, ale jednego, to można w ten sposób zrobić również mocne, nierozciągające się ściągacze do swetra lub czapki - ciepłe, bo dwuwarstwowe.

O ile udało mi się zorientować, to ten sposób robienia na drutach ma angielską nazwę "double knitting" i pod nią można znaleźć w sieci sporo filmików lub przepisów ilustrowanych zdjęciami.

Życzę powodzenia w tworzeniu dwustronnych cudów :)

15 komentarzy:

 1. O przepraszam! Wpatruję sie jak sroka w gnat i on podwójny nie jest chyba? W sensie złożony? To jak te kropeczki,tak bez widocznych nitek??
  Przepraszam,że po raz pierwszy dałam głos w postaci głównie pytajników :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Laura - nie, szalik nie jest złożony: ma dwie różne strony, pozytyw i negatyw. Między warstwami jest przestrzeń i tam są wszystkie niteczki prowadzące od kropki do kropki. Robi się taki szalik jednocześnie z dwóch kłębków, jak żakard.

  OdpowiedzUsuń
 3. a wytłumaczyłabyś to jakoś łopatologicznie? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale jak?? Jak się to robi? Piękny, pomysłowy i podoba mi się bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 5. ann007, Ewica - edytowałam wpis i dodałam "łopatologiczny" (mam nadzieję) opis - zapraszam.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wytłumaczyłaś świetnie! Bardzo dziękuję :)
  Dla utrwalenia wiadomości pooglądam sobie filmiki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę taki zrobić! Jest piękny! I kolory dobrałaś fantastycznie - uwielbiam takie zestawienia. No, słowem - szalik wymarzony. Zaraz zapełnię koszyk w jakiejś pasmanterii :) Fajnie, ze opisałaś, jak go zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę dodatek i dziękuje za wyjaśnienie:) będę próbować, opis jest jasny i czytelny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za opis, przyda się na pewno. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo elegancki męski szalik :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ech szkoda ,że u siebie nie mam takiej osoby,co by robiła takie cudeńka:)Piękny:-))
  Madzia**

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)