środa, 2 września 2009

pomidorowo

Kupiłam wczoraj 20 kilo pomidorów Lima i ambitnie zaczęłam je przerabiać na przecier. Narazie, po 2 godzinach pracy, ubyło mi 1/3 skrzynki. Jest dobrze.

Pomidory myję, parzę, obieram ze skóry, kroję i wrzucam do "gara" (największy jaki mam). Gar od początku stoi na gazie i całość od razu zaczyna się rozgotowywać. Kiedy uporam się z obieraniem całej partii, w blenderze rozdrabniam zawartość gara. Stawiam na ogniu i gotuję.
W tym czasie myję słoiki, wycieram i wstawiam do zimnego piekarnika nastawiając go na 120 stopni. Jak osiągnie ta temperaturę wyjmuję słoiki po jednym, napełniam gotującym się przecierem i zamykam. Stawiam do góry nogami do wystygnięcia. I już.

Pestkami nie zawracam sobie głowy, bo w końcu też są dla ludzi ;)

Z całością skrzynki muszę uporać się dziś, bo pomidory są dojrzałe i nie wytrzymają długo, a w piątek wybywam na długi weekend.

4 komentarze:

 1. jesteś ambitna! napisz jak przyprawiasz ten przecier :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie ambicja - to logika ;) Zjadamy w ciągu roku masę spagetti z sosem mięsno-pomidorowym i sporo lazanii z podobnym sosem, więc doszłam do wniosku, że zamiast kupować gotowy przecier mogę go zrobić.
  nie doprawiam go wcale - doprawiam jak robię już sos - przecier w słoikach jest tylko z pomidorów, nawet bez soli. Daje mi to możliwość wykorzystania go potem w większej ilości kombinacji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. no proszę! jak mądrze, może i ja się skuszę, u mnie też mieszkają amatorzy kuchni włoskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam! Przerobic cale 20 kilo, to ho ho ho, nie lada zadanie

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)