wtorek, 22 czerwca 2010

niebiesko mi


kosaciec syberyjski, cebulica hiszpańska, niezapominajka

śnieżnik, przetacznik ożankowy, irys brodaty pumila

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładne są Twoje kwiatki. Lubie się im przyglądać, bo tak ładnie je kolorystycznie komponujesz. Ja bardzo lubię patrzeć na ładne rzeczy, a kwiaty mnie zachwycają chyba najbardziej na świecie :-) Przyglądanie się kwiatom to ogromna przyjemność dla duszy :-)

  A ja myślałam zawsze, że kwiatek na piątym obrazku to też niezapominajka ;-) I nie wiem zupełnie, czym się różnią kosaćce od irysów...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kosaćce syberyjskie to jedna z odmian irysów. Nie mają grubych kłączy tylko karpę korzeniową, ich liście są długi i wąskie, "trawiaste", a kwiaty mają smuklejszą budowę i nie mają bródki na dolnych płatkach kwiatu.

  Nasz rodzimy gatunek, kosaciec żółty, posiada grube kłącze i liście podobne do irysów bródkowych, ale bródki już nie ma. Lubi mokre środowisko, często rośnie na brzegach stawów czy w rowach - na pewno go widziałaś ;)

  Są jeszcze irysy holenderskie, cebulowe... ale o nich będę pisała później, jak zakwitną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję, Wiewiórko. Widzę, że to trochę podobnie jak z narcyzami i żonkilami. Ale z Twojego opisu wynika, że bardziej podobają mi się kocaćce - bo wolę smukłych bez zarostu ;-)

  I te wszystkie irysy i kosaćce, nawet te cebulowe, są ze sobą spokrewnione?

  OdpowiedzUsuń
 4. Mhm, są spokrewnione, bo Linneusz kiedy wymyślał jak sklasyfikować bogaty świat roślin to wziął pod uwagę budowę kwiatów i na tym oparł cały system klasyfikacyjny :)

  Ja tam nie wiem, które bardziej wole - zawsze jak któryś kwitnie to wydaje mi się, że to właśnie ten najpiękniejszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To może porób im wszystkim zdjęcia, bo skoro teraz nie mogę do Ciebie przyjechać, to chociaż sobie na zdjęciach pooglądam :-) bo chciałabym je wszystkie zobaczyć :-D

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)