sobota, 13 sierpnia 2011

sejnieńskie pyszności


Ostatni tydzień spędziłam na Suwalszczyźnie, a dokładnie na Siejnieńszczyźnie.
Lasy, jeziora oraz pofałdowane zielone i złote pola. Dużo przestrzeni, bardzo dużo, i mało ludzi. Niskie domy i cała masa miejsc, gdzie można wynająć kajak i zrobić sobie spływ Czarna Hańczą czy Marychą.

Dobra kuchnia.
Jadłam mrowiska, których chrupkie płatki nasączone miodem i masłem, usiane makowymi ziarnkami, brudzą palce i zmuszają - zanim sięgnie się po następny kawałek - do dokładnego oblizania z nich miodu. 
Jadłam sękacz - aromatyczny, z cytrynowa nutą - którego wewnętrzne ciemne paseczki są równie urocze jak sękate "różki" na zewnątrz wielkiego ciasta.  Bo ten sękacz nie był kupowany w sklepie - piekła go suwalska gospodyni, specjalizująca się w wypieku tych niesamowitych ciast. był to "mały sękacz", zaledwie z 20 jajek, a po rozpakowaniu naszym oczom ukazała się ponad półmetrowa  góra pysznego ciasta :)

Więc tak, podobało mi się tam bardzo, pogoda była świetna, słońce świeciło całymi dniami, mimo że reszta  Polski kryła się pod parasolami. 

Było fajnie :)

ps. Oko Chudego wyleczyło się, jest w porządku. Wczoraj dałam mu krople na robaki wewnętrzne i tym samym zakończyłam (mam nadzieję) cykl leczenia zdechlaka. Teraz pozostaje tylko przybieranie na wadze i na futrze ;)

5 komentarzy:

 1. też tam byłam, dawno temu, ale sękacza do dziś nie spróbowałam. te w sklepie jakieś mało apetyczne są.pozdrawiam :)widoczek do namalowania, kiedy zaczynasz ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie klimaty ...:-)

  Chudy niech zdrowieje i tyje...

  OdpowiedzUsuń
 3. Di - tamten wyglądał zdecydowanie apetycznie i zupełnie inaczej niż te w sklepie (przynajmniej z zewnątrz).
  Co do malowanek, to myślę, że ich renesans przypadnie na jesień... oby ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jasna 8 - Chudy dziękuje za miłe słowa :)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)