środa, 4 stycznia 2012

na dobry początek


"Za twoje znudzenie nie odpowiada rzeczywistość, tylko to, że nigdy się jej uważnie nie przyjrzałeś."

"Irena Kwiatkowska do domu aktora w Skolimowie, gdzie spędziła ostatnie lata życia, nie wzięła żadnych pamiątek. Tłumaczyła: ” Wielu ludzi tylko pozornie żyje tu i teraz, w rzeczywistości są mieszkańcami odległych czasów. Jedni żyją pięć lat temu, inni 20 albo nawet 50. Rozpamiętują. Człowiekowi zajętemu rozpamiętywaniem teraźniejszość przechodzi koło nosa”. 
Kwiatkowska mówi jak mistrz zen. Dodam: niektórzy popełniają błąd życia w przyszłości. Snują nieustanne marzenia: ”Kiedyś zacznę nowe życie”. Wtedy teraźniejszość też przechodzi koło nosa."

Fragmenty artykułu „Zachwyt nad fałdą spodni” Bartłomieja Dobroczyńskiego, Wysokie Obcasy, 31 grudnia 2011.


7 komentarzy:

 1. Mądre słowa, takie fajne na dobry początek Roku:)
  Fajnie tu u Ciebie Wiewiórko:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mądre słowa, i zgadzam się z nimi całkowicie. Życie jest tu i teraz - nie tylko nie można w pełni żyć, siedząc myślami w przeszłości, ale i nie żyje się prawdziwie, gdy się tylko na coś czeka - aż coś los przyniesie, aż życie się odmieni, aż przyjdzie Godot. A czekanie na Godota to marnowanie czasu, bo on może nigdy nie przybyć. Zresztą moim zdaniem życie to kreowanie rzeczywistości i siebie samego. To proces - im ciekawiej jest kreowany, tym życie pełniejsze. Im bardziej tworzymy świat wokół siebie według naszych potrzeb i marzeń - tym jesteśmy szczęśliwsi, a nasze życie prawdziwsze. Takie jest moje zdanie ;-))) Jest to zupełnie niebuddyjskie, ale taka jest moja filozofia życiowa.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lusija - dzięki za odwiedziny i miło mi, że spodobało Ci się u mnie - zapraszam częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podpisuje sie pod kazdym slowem tych cytatow... Choc nie zawsze jest latwo 'odciac sie' od przeszlosci niestety. Ale warto probowac :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. wszystko zależy w jakiej jesteśmy kondycji psychicznej, fizycznej. trudno obłożnie choremu, przykutemu do łóżka tak myśleć i kreować własne tu i teraz. psychika chora też wypacza stan rzeczywisty. trudno spełniać marzenia , to nie prawda, że wystarczy tylko chcieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Di, masz rację, jak człowiek jest nieszczęśliwy i chory, to nie będzie słuchał tego, który mówi o optymizmie. Jak to się mówi - syty głodnego nie zrozumie. Ale z drugiej strony nawet lekarze mówią, że często 50% wyzdrowienia, nawet w poważnych chorobach, zależy od nastawienia pacjenta. Nasz umysł ma o wiele większe możliwości niż to się wydaje - i właśnie to co bardzo trudne - pozytywne nastawienie nawet w ciężkiej sytuacji - pomaga tę złą sytuację czasem przezwyciężyć. Wiadomo - nie zawsze. Ale myślę, że warto próbować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakaż prawda!
  Żyje się tu i teraz - długo się tego uczyłam i uczę się nieustannie:)
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że do mnie zaglądasz :) Bardzo mnie to cieszy, jak i każde kilka słów pozostawione przez Ciebie w komentarzach.
Życzę miłego dnia, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)